Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Hanuš.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16830, komentáře < 7 dní: 568, komentářů celkem: 441838, adminů: 60, uživatelů: 5267  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 421 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
120847944
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Radostná zvěst by měla prostupovat i internetem
Vloženo Čtvrtek, 07. říjen 2010 @ 10:31:14 CEST Vložil: Stepan

Společnost poslal Jaela

Prostupuje radostná zvěst stránkami  GRANO SALIS?




Radostná zvěst by měla prostupovat i internetem
Katolický týdeník 40/2010

Papež Benedikt XVI. křesťany dlouhodobě vyzývá, aby se nebáli nových forem komunikace a využívali internet k hlásání evangelia a své vlastní prezentaci. Ke „klasickému“ webu už také mnoho křesťanů našlo cestu a řada hnutí, komunit i farností má své webové stránky. Dalším krokem na webu jsou právě sociální sítě. Mohou být i ony pro křesťana užitečné? O tom hovoříme s P. JOSEFEM PTÁČKEM, metodikem informačních technologii na Arcibiskupství pražském. Jak by se měl podle vás křesťan stavět k sociálním sítím?

Pravidlo pro křesťana je stále stejné. Všechno zkoumejte, dobrého se držte; zlého se chraňte v každé podobě (srv. 1 Sol 5,21–22). Sociální sítě mohou různým způsobem vzájemně propojit lidi, usnadnit komunikaci, výměnu informací, fotografií a dalších digitálních dat. V současné době se nejvíce mluví o Facebooku, ale existuje i mnoho jiných sociálních sítí – orientovaných například na specifické skupiny lidí na základě určitých zájmů, profese či náboženství.

K čemu je využívají křesťané?

Využívají je stejně jako ostatní – ke sdílení informací, k udržování vzájemných kontaktů. Existuje také mnoho profilů například různých křesťanských periodik, které umožňují o vydané zprávě nejenom informovat, ale následně i diskutovat. Zde je diskuse poměrně kultivovaná, neboť neprobíhá anonymně a každý diskutující je díky svému profilu snadno rozpoznatelný. Velmi specifickou sociální sítí jsou u nás Signály.cz. Skrze tuto službu mohou nejen mladí lidé mezi sebou sdílet víru, vzájemně se povzbuzovat, zvát se na různé akce a následně si vyměňovat své dojmy z nich; najdeme zde i řadu podnětných článků a informací.

Co myslíte, že je na Facebooku pro křesťana dobré a užitečné? Co zvláštního mu nabízí?

Facebook může být velmi dobrým nástrojem zvláště pro „osamělé“ křesťany (třeba na malých vesnicích), pro tělesně postižené, pro lidi v zahraničí, kdy se stává pojítkem se širší křesťanskou obcí. To platí i o internetu obecně. Z pastorace znám několik případů, kdy se elektronická komunikace stala nástrojem velkého požehnání. Může být velmi užitečná i v tom, že se zapojíme do různých diskusí, kde pak svědčíme o své víře. Prostřednictvím Facebooku je možné ovlivnit i dotazy na hosta v některých televizních pořadech či jeho výběr – zvláště pokud se jedná o člověka z prostředí církve. Může být velmi užitečné dát redakci najevo, že se nám vysílání líbilo a mělo smysl. Některé pořady (např. na ČT24) s využitím Facebooku ve svém vysílání aktivně počítají.

Máte vy sám profil na Facebooku?

Ano, mám tam svůj profil. Využívám ho především ke sledování zpravodajství na oblíbených serverech a k udržování kontaktu s přáteli u nás i v zahraničí. Někdy ho také využívám k výše uvedenému.

Facebook využívají už i některé farnosti. Co jim to může prakticky přinést a co všechno k založení profilu potřebují?

Výhodou je, že založení takové stránky je velmi snadné, informace mohou být snadno aktualizované a pro cílenou skupinu zájemců. Umožňuje to sdílení informací například mezi farářem a farníky, vzájemnou diskusi na všech úrovních, výměnu fotografií z různých akcí, organizaci farních aktivit. Současně je však důležité si uvědomit, že ve farnosti se vždy najde část lidí, kteří z různých důvodů nebudou internet používat. I na ně je třeba pamatovat, aby měli možnost se do všech farních aktivit zapojit; a ohlášky se nedávali jen na webové stránky.

Na co je potřeba si dávat na sociálních sítích pozor, v čem mohou být nebezpečné?

Zřejmě největším nebezpečím se postupně stává, abychom se přes všechno to elektronické propojování nakonec nepřestali umět mezi sebou bavit normálním způsobem. Někdy mám dojem, že dobře zvládáme všechny možné moderní technologie, ale stačí nastoupit do vlaku a máme problém se vzájemně pozdravit nebo si v kupé vyjasnit, kde je volné místo… Specifickým problémem některých služeb se stává také otázka soukromí. Uživatel má potřebu řadu osobních informací před většinou návštěvníků skrýt, ale potřeba poskytovatele služby je mnohdy přesně opačná (z důvodu vyhledávání informací, prodeje reklamy apod.). Například Facebook je známý tím, že měnil nastavení míry soukromí uživatelů. Velmi specifickým problémem je rovněž otázka ochrany dětí a jejich rodin. Řada (nejen) dětí je dnes na internetu ochotna za malou odměnu (MP3 vyzvánění, pozadí do mobilu…) poskytnout osobní údaje o celé rodině včetně řady citlivých dat. Nevnímají to jako něco špatného, důvěřují. Velmi důležitá je zde prevence a výchova, aby rodiče se svými dětmi často mluvili o tom, co přesně na internetu dělají, jaké informace o své rodině a komu poskytují.

Jaké informace je na sociálních sítích lépe nezveřejňovat?

Jednoznačně bych doporučil dávat na internet pouze informace, fotografie, videa a další data, které nepovažujeme za důvěrné a v případě jejich vyzrazení nás to nebude příliš mrzet. Pravdou však je, že se většina poskytovatelů elektronických služeb snaží o maximální zabezpečení, aby chránila své dobré jméno. Na druhé straně by byla škoda – i přes možná rizika – nevyužívat možností, které nám moderní technologie nabízejí. Stále mám na mysli slova Jana Pavla II., jenž napsal: „Díky internetu se na milionech obrazovek po celém světě objevují miliardy obrázků. Vynoří se z této galaxie obrazů a zvuků Kristova tvář? Zazní jeho hlas? Teprve tehdy, až se ukáže jeho tvář a zazní jeho hlas, pozná svět ‚radostnou zvěst‘ o našem vykoupení. To je cíl evangelizace – a to učiní internet skutečným prostorem pro člověka. Protože kde není prostor pro Krista, tam není prostor pro člověka.“
V návaznosti na výše uvedený článek Vás zvu k zamyšlení, jestli prostupuje radostná zvěst stránkami GS a nebo to my diskutujíci ve svých komentářích nezvládáme a naší vinou je v posměchu jméno Hospodina našeho Otce.  Je možné, že tyto stránky vypadají  jako hádka plná urážek a ne jako šíření radostné zvěsti.Mohli bychom se tedy zamyslet a poprosit Pána, aby nám pomohl a byl uprostřed nás, když diskutujeme. Kde jsou dva nebo tři shromážděni v mém jménu, tam jsem uprostřed nich - řekl Pán Ježíš. Pozvěme tedy s velkou vážností a opravdovostí Pána Ježíše  zde mezi nás na GRANO SALIS, aby byl s námi, když tu spolu diskutujeme o své víře v Boha.
Jeden je Bůh, jedna je Bible.



Podobná témata

Společnost

"Radostná zvěst by měla prostupovat i internetem" | Přihlásit/Vytvořit účet | 26 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Radostná zvěst by měla prostupovat i internetem (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Čtvrtek, 07. říjen 2010 @ 16:16:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je možné, že tyto stránky vypadají jako hádka plná urážek a ne jako šíření radostné zvěsti.Mohli bychom se tedy zamyslet a poprosit Pána, aby nám pomohl a byl uprostřed nás, když diskutujeme. Kde jsou dva nebo tři shromážděni v mém jménu, tam jsem uprostřed nich - řekl Pán Ježíš. Pozvěme tedy s velkou vážností a opravdovostí Pána Ježíše zde mezi nás na GRANO SALIS

Zas bych nechtěl, aby na druhou stranu ty diskuse tu na Granu byly unylé, třeba jak kázání v kostele.

Já osobně bych sem Ježíše rozhodně nezval. Znáte to z Xichtbooku: doporučil byste totok někomu, na koho chcete udělat dojem? odpověď každý sám za sebe
A jelikož děcka (včetně mě) potřebují mít, kde tak říkajíc "vypustit ventily", tak bych byl rád, kdyby Granu rozhodně nepatřilo mezi místa se speciálním režimem, jak píše Jaela.



Re: Radostná zvěst by měla prostupovat i internetem (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pátek, 08. říjen 2010 @ 09:56:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Když sem někdo přijde a napíše svědectví o svojí záchraně Kristem, o té dobré zprávě, která změnila jeho život, okamžitě se najde hned několik takových, kteří se mu začnou vysmívat, vyvracet mu co prožil, tvrdit, že nic takového neexistuje protože oni sami to nemají atd.

  A autorka článku jako první.

  Vrchol pokrytectví napsat něco takového, Jaelo.



Re: Radostná zvěst by měla prostupovat i internetem (Skóre: 1)
Vložil: Kojard v Sobota, 09. říjen 2010 @ 16:47:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj,
na GS chodím proto, že hledám Boha a snažím se ho stále více poznávat. Diskuse s vámi mi pomáhá třeba tím, že někdo z vás se na nějaký problém podívá z úhlu, který mě nenapadl, nebo položí otázku, nad kterou se musím zamyslet a která mi nabourává moje pracně vybudovanou konstrukci. Nevím, zda to vyjadřuji přesně, ale diskuse svámi je pro mě užitečná svými podněty.
Co je podstatou té radostné zvěsti?
Kojard



Re: Radostná zvěst by měla prostupovat i internetem (Skóre: 1)
Vložil: aviaf v Neděle, 10. říjen 2010 @ 01:27:36 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.ucl.ac.uk/ssees/people/economics-and-business-staff-folder/tomas-cvrcek
Grano je proste takovy, jaky jsme my sami. Neni dobry ani uzitecny to tady nejak lakovat na ruzovo. Ostatne, staci se podivat do Bible - napriklad z prvniho dopisu Pavla korintskym je celkem dobre videt, ze to taky nebyla zadna harmonicka komunita, ale ze mezi nima bylo dost spiny. Pavel se neboji otevrene popsat svuj konflikt s "lidmi od Jakuba" (Gal), 1 Jan popisuje podobnej rozkol v janovsky komunite atd.

Ba dokonce to jeste vyostrim: ja sam jsem sem kdysi zavital prave proto, abych se dozvedel neco i o ty odvraceny strance toho beznyho krestanskyho zivota v CR. Hledal jsem tenkrat nejaky informace o vyvoji v JB a tady jsem nasel celkem dost ruznych prispevku z ruznych stran. To mi prislo mnohem uzitecnejsi, nez kdybych tu nasel nejakou nalestenou, nagelovanou, ale obsahove vykastrovanou prezentaci, skladajici se z proverenych veroucnych klise.

Samozrejme, tezko se da neco namitnout proti vyzve pozvat Krista ke vsemu, co clovek dela, ale stejne tak si nemyslim, ze kdyz tady nekde zuri vasniva hadka, tak ze to nutne uvadi Bozi jmeno v posmech. Stezky Pane jsou nevyzpytatelne.

Aviaf



Stránka vygenerována za: 0.49 sekundy