Svědectví, jak se v Kyjevě dělal Majdan: Sto obětí, pak bude Západ reagovat
Ke střelbě do prozápadních protestujících na kyjevském Majdanu v únoru 2014 podle ukrajinského politologa Ivana Katchanovského došlo v reakci na přehlížení Západu. Tvrdí, že za střelbou údajně stáli odstřelovači organizovaní ukrajinskými oligarchy a krajní pravicí, kteří se k tomu uchýlili kvůli tomu, že Západ represe ze strany tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče přehlížel s tím, že zasáhne pouze, pokud dojde k „masovému vraždění“. „Máme čtyři oběti, proč není žádná reakce?“ tázal se prý lídr krajně pravicové strany Svoboda jednoho ze západních zástupců, načež se mu dostalo odpovědi: „Budeme moci reagovat, až obětí bude stovka.“
Ukrajinský ekonom a politolog Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě, je zastáncem teorie, že střelbu během Euromajdanu rozpoutaly politické síly stojící proti někdejšímu ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Ve své publikaci, věnující se novým důkazům a vyšetřování kolem masakru na kyjevském Majdanu v únoru 2014, která vznikla na základě zkoumání videí, zvukových záznamů, výpovědí zraněných protestujících na Majdanu a dalších 500 svědků, popisuje, že se „nade vší pochybnost ukazuje, že protestující na Majdanu a policisté byli masakrováni majdanskými odstřelovači umístěnými v budovách kontrolovaných Majdanem v poměrně organizované operaci za účasti krajně pravicových a oligarchických složek majdanské opozice“.
„Toto masové zabíjení vedlo ke svržení Janukovyčovy vlády a nakonec k ruské anexi Krymu, občanské válce a ruským vojenským intervencím v Donbasu a ke konfliktům mezi Ukrajinou a Ruskem a Západem a Ruskem, které Rusko eskalovalo neoprávněnou invazí na Ukrajinu v roce 2022,“ uvádí politolog.
Publikace Katchanovského, zkoumající důkazy odhalené během více než deseti let uplynulých od masakru v rámci vyšetřování, soudních procesů, či informace, které se objevily v médiích a na sociálních sítích, obsahuje tvrzení, že z důkazů má vyplývat, že na Majdanu „byli ozbrojení střelci napojení na krajní pravici a oligarchickou stranu Vlast a že 18. a 19. února 2014 zabíjeli a zranili jak policisty, tak protestující“.
Poznamenává, že krajně pravicoví aktivisté rovněž měli zapálit budovu odborů na Majdanu při pokusu jednotky Bezpečnostní služby Ukrajiny Alfa vtrhnout do ní. Mnoho událostí pak dle Katchanovského mělo být krajní pravicí rozdmýcháváno s cílem vyvolat protivládní protesty.
Politolog píše, že nikdy prý „nebyla prošetřena veřejná prohlášení nejméně 12 různých politiků a aktivistů Majdanu a několika samozvaných gruzínských odstřelovačů o zapojení odstřelovačů a vůdců Majdanu do masakru“.
Tvrdí, že měla zaznít „podmínka, kterou před masakrem sdělil představitel západní vlády a vůdci krajně pravicové strany Svoboda, že se západní vlády obrátí proti Janukovyčově vládě, pokud počet obětí mezi protestujícími dosáhne stovky“.
To mělo dle něj údajně vytvořit „racionální podněty pro vůdce Majdanu, aby ‚obětovali‘ 100 protestujících na Majdanu a jejich zabití připsali vládním silám“. „Tyto informace o zapojení Západu a faktické podpoře násilného nedemokratického svržení ukrajinské vlády prostřednictvím masakru na Majdanu a o zkreslování tohoto masakru západními vládami, navzdory důkazům, včetně telefonátu mezi estonským ministrem zahraničí a šéfem zahraničních věcí EU, že toto masové zabíjení bylo spácháno za účasti složek oligarchické a krajně pravicové opozice na Majdanu, vyžadují další výzkum a analýzu důkazů, které tyto vlády nezveřejňují. Tyto a převažující veřejně dostupné důkazy týkající se zapojení oligarchických a krajně pravicových prvků vedení Majdanu a majdanských odstřelovačů však naznačují, že USA a další západní vlády přinejmenším věděly o skutečných pachatelích tohoto masakru pod falešnou vlajkou,“ uvádí Katchanovski.
Katchanovski míní, že tak vznikly „racionální podněty k ‚obětování‘ 100 protestujících a jejich zabití se připisovala vládním silám“. „Západní vlády téměř okamžitě po masakru na Majdanu obvinily z tohoto masového zabíjení Janukovyčovu vládu a jeho síly a uznaly novou vládu na Majdanu. Biden ve svých pamětech popsal, že zavolal Janukovyčovi, ‚když jeho odstřelovači vraždili ukrajinské občany po desítkách‘, aby mu řekl, aby ‚odvolal své ozbrojence a odešel‘, a že ‚zneuctěný prezident druhý den z Ukrajiny uprchl‘,“ cituje ukrajinský politolog též současného amerického prezidenta, jenž v té době sloužil ve vládě Baracka Obamy jako viceprezident.
Celý článek podrobněji zde:
|